Przeskocz do treści

Przebudowa ulicy Jana Kazimierza – ankieta

ZDM planuje całkowicie przebudować ulicę Jana Kazimierza. Pierwszy etap prac, to opracowanie koncepcji zmian i przygotowanie projektu technicznego. Na realizację tego etapu został 18 czerwca b.r. ogłoszony przetarg na który wpłynęły dwie oferty, jednak został on unieważniony z uwagi na fakt, że oferty były droższe niż kwota 500 tys. zł przewidziana przez ZDM. Przetarg zostanie więc powtórzony, co daje szansę nam, mieszkańcom Odolan, wpłynąć na ewentualną zmianę SIWZu. Co prawda konsultacje społeczne miały być elementem przygotowania koncepcji, jednak zapewne założenia zapisane w SIWZ, jak np. dopuszczalna prędkość 50 km/h, raczej trudno będzie zmienić na etapie konsultacji. A przecież dobrze wiemy, jak wygląda obecnie przestrzeganie prędkości w strefie 30 i na pewno wszyscy, a w szczególności rodzice małych dzieci, które trzeba usypiać, mają dość nocnych rajdów motocykli na wysokich obrotach silników.

Zgodnie z informacją zawartą na stronie ZDM, „Ulica pozostanie drogą jednojezdniową, dwupasmową. Otrzyma nową nawierzchnię jezdni, która zostanie wzmocniona (podniesienie niwelety). Po obu stronach powstanie nowych chodnik, dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przejścia dla pieszych zostaną wyposażone w azyle lub wyniesione. Wzdłuż ulicy pojawi się droga dla rowerów i stojaki rowerowe (nowa infrastruktura rowerowa będzie połączona z istniejącą wzdłuż ul. Hubalczyków i Ordona). Wyremontowane zostaną wjazdy do posesji, powstaną miejsca postojowe z dopuszczeniem postoju samochodów do 2,5 tony. Wykonawca dokumentacji będzie też zobowiązany do przeanalizowania zmian na skrzyżowaniach – chodzi o możliwość zastosowania małych rond – oraz budowy przystanków autobusowych. Nowe będzie też odwodnienie, oświetlenie całej ulicy i zieleń.” (więcej na https://zdm.waw.pl/aktualnosci/ulica-jana-kazimierza-do-przebudowy/)

Zajrzeliśmy do SIWZu, który okazał się miejscami niespójny i rodził wątpliwości wykonawców, o czym świadczyły ich pytania. Poniżej wyciąg z Opisu Przedmiotu Zamówienia.

"(…)
2. Ogólne właściwości funkcjonalno-użytkowe
(…)
7) Przejścia dla pieszych zaopatrzyć w azyle lub rozważyć ich wyniesienie,
8) Skrzyżowanie z drogami bocznymi należy wykonać jako skrzyżowanie zwykłe. W zakresie prac projektowych mieści się korekta łuków wyokrąglających, poprawa niwelety wlotów oraz dowiązanie wysokościowe dróg bocznych do niwelety drogi głównej. W przypadku podniesienia niwelety należy zwrócić uwagę na wielkość spadku włączenia się do dróg kategorii niższej jak również mieć na uwadze spadek na zjazdach.
(…)
8. Szczegółowe wytyczne dotyczące rozwiązań projektowych.
8.1 Założenia programowe i warunki techniczne drogi:
(…)
4) skrzyżowania z istniejącymi ulicami - należy przeanalizować możliwości zastosowanie małych rond, z uwzględnieniem rozwoju przyległego zagospodarowania oraz rozwoju układu drogowego do roku 2030,
chodnik dwustronny z dostosowaniem wymagań dla osób niepełnosprawnych, przejścia dla pieszych wyposażone w azyle. (…)"

Stowarzysznie Mieszkańców Odolan ma zamiar wystąpić do ZDM z sugestiami, które mogły by znaleźć odzwierciedlenie w SIWZ dla nowego postępowania. Uważamy, że uwzględnienie sugestii mieszkańców na tym etapie realizacji inwestycji znacznie skróci okres niezbędny dla przygotowanie projektu i przeprowadzenie konsultacji społecznych, co jest szczególnie istotne w sytuacji, kiedy wiadomo już że nie uda się rozpocząć inwestycji w pierwotnie planowanym terminie, t.j. w II połowie 2019 r.

Zapraszamy więc do wzięcia udziału w naszej ankiecie, którą planujemy zamknąć 16 września 2018 r. i w oparciu o jej wyniki przygotować wystąpienie do ZDM. Warto zadbać o to żeby żyło się nam dobrze, a nasze dzieci mogły bezpiecznie same chodzić do szkoły, która przecież w końcu powstanie.

Przed wypełnieniem ankiety warto zapoznać z materiałem o zasadach uspokajania ruchu http://www.ek-kom.pl/wp-content/uploads/2015/10/zasady_uspokajania_ruchu-EKKOM.pdf Zawiera on szereg interesujących informacji o tym, jak ruchliwa ulica wpływa na życie małych społeczności oraz jakie rozwiązania stosowane są np. w Holandii.

Aktualizacja 16.09.2018

Dziękujemy za liczne głosy w ankiecie. Za kilka dni opublikujemy jej wyniki.

22 myśli na “Przebudowa ulicy Jana Kazimierza – ankieta

 1. Dorota

  Fajnie było by mieć za oknami cichą, tonącą w zieleni ulicę, która nie zmienia się co chwilę w ulicę tranzytową dla ominięcia korków na Połczyńskiej. Nawet kosztem tego, że będzie się trochę wolniej wyjeżdżać i wracać do domu. To tylko stracone 5 minut, a za to reszta dnia w błogiej ciszy. Marzenie?

  Odpowiedz
  1. Anonim

   Zgadzam się. Kierowcy jadący z Bemowa skręcają w Studzienną i jadą przez całą JK aż do Ordona. A JK to powinna być spokojna osiedlowa uliczka z DDRami i zielenią, a nie ulica przelotowa.

   Odpowiedz
  2. Marek

   Nietylko 5 minut, ale także większe zużycie zawieszenia w samochodach, które i tak już zostało nadwyrężone przez obecny stan Jana Kazimierza.

   Odpowiedz
   1. Trixi

    Nie, jeśli wyniesienia spowalniające zostaną przewidziane na daną prędkość. Jeśli np. dopuszczalna prędkość wynosi 50 km/h, to prawidlowo zaprojektowany i wykonany próg nie powoduje podskakiwania samochodu jadącego prawidłowo. Niestety w Polsce jest pełno progów wykonanych nieprawidłowo.

    Odpowiedz
 2. P.

  Kierowcy jadący z Bemowa skręcają w Studzienną i jadą przez całą JK aż do Ordona. A JK to powinna być spokojna osiedlowa uliczka z DDRami i zielenią, a nie ulica przelotowa.

  Odpowiedz
 3. RP

  Co sądzicie aby pomiędzy pasami ruchu na Jana Kazimierza zrobić mini pas zieleni kosztem zwężenia pasów ruchu? Więcej zieleni i wolniej jadące samochody.

  Odpowiedz
 4. Anonim

  Czy przy JK jest potrzebna ścieżka rowerowa skoro mamy już prawie gotową ścieżkę przy Połczyńskiej/Kasprzaka?

  Odpowiedz
  1. TomaszTomasz

   Ścieżka przy Wolskiej/Kasprzaka ma charakter tranzytowy, ta na Jana Kazimierza byłaby lokalna, służąca mieszkańcom Odolan w załatwianiu codziennych spraw przy JK. Usługi i handel zlokalizowany jest przy JK, nie przy Wolskiej.
   Jeśli jednak okazałoby się, że ruch na JK zostanie uspokojony, a prędkość wymuszona do tych 30 km/h poprzez zastosowanie sprawdzonych rozwiązań - wtedy można rozważyć czy DDR w pełnej formie jest konieczna. Być może uzyskane miejsce przeznaczyć na zieleń, a dla rowerzystów wyznaczyć tylko pasy po jednym w każdym kierunku. Z pasami jest tylko jeden problem - notorycznie są zostawiane przez samochody.

   Odpowiedz
 5. Piotr Wawa

  Ścieżka rowerowa na ulicy o ograniczeniu 30km to jakaś pomyłka i marnowanie przestrzeni. Lepiej więcej zieleni lub miejsc parkingowych w to miejsce. Rowery na takich ulicach powinny jeździć po ulicy!

  Odpowiedz
  1. TomaszTomasz

   Nie ma pewności co do tych 30 km/h, zresztą wiemy, że obecnie to nie działa. Konieczne są sprawdzone rozwiązania wymuszające powolną jazdę, wtedy dopiero można rozważyć wydzielenie tylko pasów dla rowerów zamiast drogi rowerowej w pełnej postaci.

   Odpowiedz
  2. warbi

   Dokładnie! Rowery na ulice a nie po chodnikach, jak to ma miejsce obecnie na JK! Z dzieckiem trudno przejść, bo pędzą, jak po ścieżce rowerowej. Dodatkowa ścieżka rowerowa na JK to marnotrawstwo przestrzeni.

   Odpowiedz
 6. Adam

  Jana Kazimierza nie nalezy tylko do mieszkancow odolan. Dlaczego mamy miec pretensje do kogos ze omija korki... Ograniczenie predkoscie do 30 na godzinę to kpina i nikt nie bedzie tego przestrzegal. Wyremontowana nawierzchnia drzewa na poboczach i wystarczy. Nie cudujmy, kazdy wiedzial gdzie kupuje mieszkanie. Jesli ktos oczekuje ciszy 5 km od centrum stolicy to powodzenia.

  Odpowiedz
  1. Dorota

   Nikt nie ma pretensji do omijających korki, o ile przestrzegają przepisów obowiązujących na Jana Kazimierza. A niestety nie przestrzegają.

   Odpowiedz
 7. P.J

  Typowe zapatrzone w siebie i myślące jedynie o Sobie " słoiki".. tylko JK i JK pełno pomysłów udogadniających ich własny srajdołek.. cicho to było 20-25 a nawet jeszcze 15 lat temu, teraz to możecie pomażyć o ciszy do jakiej się przyzwyczailiście u Siebie na wsi. Nie pomyśleliście że jeśli chcę się trochę spokojniejszej okolicy to trzeba popatrzeć na całość i zacząć od zmian ulic które są wlotami na JK... jakbyście mieli trochę oleju w głowie to byście wpadli na pomysł aby cały obszar zrobić mini miasteczkiem zamkniętym dla większego ruchu od skrzyżowania Ordona z Kasprzaka do końca JK.. Ale się zachciało autobusu bo na najbliższy przystanek było z każdego punktu JK całe 5-8 minut.. żal mi tej okolicy jak patrzę na te zmiany które wcale nie są najlepsze a życie tutaj przeistoczyło się w gehenne mieszkańców którzy spokojnie tutaj sobie żyli od lat 60-70..

  Odpowiedz
  1. warbi

   Akurat autobus jest potrzebny. Często z niego korzystam ja i moi sąsiedzi, pozostawiając auta w garażu. Niestety świat się zmienia i tego ruchu, co w latach 60. czy 70. już na JK nie będzie. Akurat pani/pana argument jest przejawem takiego samolubnego myślenia.

   Odpowiedz
 8. Karol

  Proponuje dodać kamery monitoringu miejskiego aby ułatwić identyfikacje w przypadku kradzieży samochodów, rowerów, włamań do mieszkań czy zaklocajacych ciszę nocną.

  W kwestii ograniczenia prędkości na JK myśle, ze 50km/h plus 30km/h we wszystkich wewnętrznych uliczkach byłoby wystarczające. Dodatkowo proponowałbym zastosowanie tych dłuższych łagodnych wyniesien spowalniajacyh spowalniających. Dla osób poruszających się z dozwolona prędkością czy nawet 10km/h szybciej nie będą uciążliwe, jednak odstraszą naszych okolicznych półmózgów od palowania wzdłuż JK i pod oknami mieszkańców jak na S8.

  Odpowiedz
 9. Krzysztof

  TAK! Postawcie progi zwalniające, azyle, krzaki, słupki, ograniczenia do 30 i ukiście się we własnym cebulactwie. Przy tak dużym osiedlu gdzie mamy w tej chwili spokojnie 20-30tys. mieszkańców jest to stworzenie gigantycznych utrudnień i korków. Jeżeli tak pragniecie ciszy to po co kupowaliście tu mieszkanie? Przecież jest tyle pięknych mieszkań na Wawrze, w Wesołej, Sulejówku a może nawet jeszcze dalej. Uwielbiam ten typ ludzi którzy kupią mieszkanie blisko centrum a potem chcą zamykać wszystko wokół bo nie mogą spać bo jest głośno. Czy wy te mieszkania dostaliście z przydziału/przymusu/było to jedyne wolne mieszkanie w całej Warszawie możliwe do kupienia? Co innego jakby nam obok teraz otworzyli wysypisko.
  Moja opinia jest taka: ul. Jana Kazimierza powinna pozostać ulicą z ograniczeniem do 50, dobrą nawierzchnią, przejściami z wysepką (ale bez tych szykan bo to do niczego dobrego nie prowadzi). Przy blokach zatoczki żeby kurierzy mogli zaparkować na chwilę zamiast zastawiać wjazdy do garaży czy zostawiać auta na środku pasa ruchu. Ścieżka rowerowa wystarczy wyrysowana na asfalcie bo i tak rowerem się zbyt szybko nie pojedzie jak będzie zintegrowana z chodnikiem (wjazdy do garaży, krawężniki, ludzka głupota gdzie zawsze ścieżkami rowerowymi i tak idą jakieś łosie które mają innych gdzieś) Pamiętajmy że mamy autobus który też po takich utrudniaczach jakoś musi przejechać.

  P.S. ograniczeniem do 30 nie spowodujecie ciszy - gwarantuję że da się tak piłować silnik nawet przy prędkości 20km/h że wasze dzieci nie zaznają snu. To wymyślił chyba ktoś kto nie ma prawa jazdy... Jak strefa 30 przejdzie to wymieniam wydech na Akrapovica i mam to gdzieś 🙂

  Odpowiedz
 10. G.

  Ronda na skrzyżowaniu z Ordona, Sowińskiego i Hubalczyków, pozostałe skrzyżowania zwykłe. Przejścia dla pieszych na wszystkich stronach skrzyżowań zwykłe. Dodatkowe przejścia wyniesione tak, żeby dało się przejechać bez nieprzyjemnych wstrząsów 50 km/h. Dwa pasy ruchu o minimalnej dopuszczalnej szerokości. Wygospodarowane miejsce przeznaczyć na miejsca postojowe skosem do linii jazdy (łatwiejszy wjazd i wyjazd). Oraz ścieżkę rowerową ( dzieci będą mogły same jeździć rowerem do szkoły). Monitoring jak najbardziej. Na latarniach można od razu przewidzieć oświetlenie świąteczne - może znowu pojawi się taki projekt w budżecie partycypacyjnym. Zlikwidować donice i betonowy plac przed JK51, chyba że potrzebny na defilady.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.