Przeskocz do treści

Przebudowa ulicy Jana Kazimierza

Kilka miesięcy temu zorganizowaliśmy ankietę dotyczącą przebudowy ulicy Jana Kazimierza. Liczyliśmy wówczas na szybkie rozpoczęcie przez Zarząd Dróg Miejskich zapowiadanych konsultacji społecznych.
Niestety ZDM niespieszenie zabiera się do sprawy. Dziś, w oparciu o wyniki ankiety, publikujemy grafikę, jak mogłaby wyglądać ulica Jana Kazimierza po  przebudowie.

Poniższe grafiki to wyłącznie początek dyskusji, w której powinni przede wszystkim wypowiedzieć się  inżynierowie ruchu, architekci, drogowcy. Prosimy traktować zamieszczone grafiki, jako próbę zobrazowania pomysłu części mieszkańców na ulicę.

W różnych fragmentach ulica będzie wyglądać odmiennie, gdyż należy wykorzystać już istniejące elementy. W szczególności nie wyobrażamy sobie żeby w trakcie przebudowy zostało wycięte jakiekolwiek drzewo. Prosimy też spojrzeć do komentarzy zamieszczonych pod pierwszą grafiką.

Skrzyżowania powinny być wyniesione z rondami (tam gdzie jest na to miejsce). Wyniesione do poziomu chodników powinny być także przejścia dla pieszych. Idealnie byłoby gdyby jezdnie prowadzone były drogą esową, np. w miejscach gdzie nie byłoby pasa zieleni między jezdniami.

Pas parkowania równoległego zastąpiłby wszelkie zatoczki i parkingi. Pas zieleni pomiędzy jezdniami pełniłby funkcję dodatkowego filtra zanieczyszczeń, spowolniłby ruch, a wizualnie dodałby ulicy bardziej kameralny charkter.

Całe Odolany powinny być objęte zakazem ruchu pojazdów ciężarowych.

Pod tym linkiem zamieściliśmy wyniki ankiety: https://odolany.org/przebudowa-ulicy-jana-kazimierza-wyniki-ankiety/

Nieco inne wersje, które dyskutowaliśmy poniżej.

Wersja z innym umiejscowieniem drogi dla rowerów:

Wersja maksymalistyczna 🙂

1 myśl na “Przebudowa ulicy Jana Kazimierza

 1. Ola

  Szanowni Państwo,

  mieszkam na Odolanach od 2010. Wówczas na Jana Kazimierza były ze 3 bloki. Z każdym następnym blokiem było coraz więcej pretensji, ze po ulicy samochody ciężarowe jeżdżą...

  A niby jak Państwa bloki miały zostać zbudowane, jeżeli te ciężarówki by nie jeździły?
  Skończą się budowy i wtedy można myśleć o zakazie jazdy ciężkich samochodów.
  Samoloty też były pierwsze - a dopiero potem było oblężenie Odolan nowymi mieszkańcami - czyli lotnisko też zamknąć?

  Ostatnio pojawiły się protesty do budowy szkoły - Odolanie nie chcą szkoły, bo będzie hałas...

  Najbardziej to brakuje zdrowego rozsądku.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.