Przeskocz do treści

Policzyliśmy ciężarówki na Odolanach

Z pewnością wielu z nas, mieszkańców Odolan, zastanawia się - ile tak naprawdę ciężarówek wyjeżdża z przemysłowych Odolan. Patrząc na przemierzające osiedlowe uliczki konwoje betoniarek i wywrotek bardzo trudno ocenić w konkretnych liczbach, jaka jest skala problemu. Dlatego podjęliśmy próbę dotarcia do precyzyjnych danych.

Z naszych obserwacji wynika, że ciężarówki z przemysłowej części Odolan wyjeżdżają trzema drogami, tj. przez ulicę Ordona, przez ulicę Sowińskiego oraz przez ulicę Potrzebną.

Liczbę pojazdów nieosobowych (ciężarówek, półciężarówek, motocykli) przemierzających ulicę Ordona i ulicę Potrzebną dostarczyły nam wyniki pomiarów hałasu komunikacyjnego prowadzone przez Urząd Miasta przy tych ulicach. Przy ul. Ordona w dniach 24-27.10.2017r. i przy ul. Potrzebnej w dniach 9-11.06.2015r. Wynik to średnio 2.250 samochodów nieosobowych przy ul. Ordona i 2.000 samochodów nieosobowych przy ul. Potrzebnej. Należy zaznaczyć, że pomiar określał liczbę pojazdów nieosobowych, a nie ciężkich ciężarówek, niemniej daję pojęcie o skali problemu.

Pozostała do przebadania liczba ciężarówek na ul. Sowińskiego (na odcinku pomiędzy ul. Grodziską, a ul. Jana Kazimierza). Monitoring przeprowadzony dzięki uprzejmości Polskiego Związku Kajakowego w dniach 22-23 lutego 2018r. pozwolił na ustalenie liczby pojazdów nieosobowych na dobę w liczbie 880 pojazdów, z czego 801 stanowiły ciężkie betoniarki i wywrotki.

Monitoring odbywał się w czasie obniżonego ruchu ciężarowego z uwagi na mrozy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.