Przeskocz do treści

Nic się nie zmieniło – działki na Grodziskiej dalej dla Kościoła

Historia działek przy ul. Grodziskiej i ich przekazanie Archidiecezji Warszawskiej sięgają prezydentury pani Hanny Gronkiewicz-Waltz. To decyzją tego prezydenta Warszawy, działki o powierzchni 13,6 tys. m2 (jedyny tak duży miejski teren na Odolanach), na których miała pierwotnie powstać pierwsza szkoła, zostały – bez żadnych konsultacji z mieszkańcami – przekazane władzom kościelnym w ramach powojennych rozliczeń finansowych.

Pewnie mało kto wie, z czego w 2020 r. rozlicza się jeszcze z Archidiecezją miasto Warszawa i za co ekwiwalentem są kolejne działki miejskie. Mamy wrażenie, że kalkulacja ekonomiczna (wielkości, lokalizacji, czy wartości działek) dawno już straciła na aktualności, ale widać trzymamy się w Warszawie zasady: „bogatego o pieniądze nie należy pytać”. Ważne jest, że Archidiecezja widzi potrzebę budowy świątyni na nowym osiedlu z 30-40 tys. dusz. I nie byłoby większego problemu, gdyby nie fakt, że na Odolanach Miasto nie ma innych dużych działek, na których taka szkoła (jedna z 3 niezbędnych) mogłaby powstać.

Pierwotnie, kościół miał powstać na działce przy ul. Karlińskiego - w otoczeniu bloków i ruchliwej ulicy Wolskiej. Obecnie trwa tam budowa pierwszej szkoły.

Jak tylko okazało się, że za hasłem szybkiej budowy szkoły na Karlińskiego stało hasło szybkiej budowy kościoła na działkach na Grodziskiej (są zakłady, że to jednak Kościół otworzy się szybciej), przekazaliśmy do Prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz pierwszą petycję z dnia 8 kwietnia 2018 r. z podpisami mieszkańców, którzy na działkach przy ul. Grodziskiej widzieli oczami wyobraźni: drugą niezbędną szkołę / przychodnię / dom kultury / park / basen - to wszystko, czego na Odolanach nie ma i na co (poza Grodziską) nie ma miejsca, bo na wszystkie możliwe działki – bez uchwalonego od 20 lat mpzp – Miasto zdążyło wcześniej wydać WZ deweloperom.

https://www.petycjeonline.com/przeznaczenie_dzialek_miejskich_przy_ulicy_grodziskiej

odpowiedź na petycję 1 dot. Grodziskiej

Szczegóły tej sprawy opisane są we wcześniejszych wpisach, również szczegóły polegające na:

  • podjęciu przez Radę Miasta 14 czerwca 2018r. uchwały w sprawie wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty od pierwszej opłaty oraz opłat rocznych z tytułu oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej położonej w rejonie ulic: J. Sowińskiego i Grodziskiej,
  • wydaniu 29 października 2019 r. dla Archidiecezji – decyzji o warunkach zabudowy dla działek przy ul. Grodziskiej, dla budynku kościelnego, domu dla księży oraz budynków gospodarczych (dla przypomnienia dla m.in. tych samych działek 19 września 2016r. została wydana decyzja o lokalizacji inwestycji celu publicznego – budowy szkoły podstawowej).

To te działania Miasta – w szczególności dość zaskakująca decyzja (zaskakująca, bo urzędnicy Dzielnicy Wola razem z Prezydent Renatą Kaznowską, czynią zapewnienia, że zgody na kościół na tych działkach nie ma) – były podstawą do ponownej mobilizacji setek mieszkańców Odolan i przesłania 23 grudnia 2019 r. – już do Prezydenta Trzaskowskiego – kolejnej petycji w sprawie przeznaczenia działek przy ul. Grodziskiej na cele użyteczności publicznej.

https://www.petycjeonline.com/petycja_przeciwko_oddawaniu_przez_miasto_za_darmo_dziaek_miejskich_przy_ulicy_grodziskiej_na_odolanach

Pan Trzaskowski słusznie zauważył, że podobna petycja już kiedyś do Laski prezydenckiej wpłynęła. Pominąwszy szczegół, jakim była podjęta uchwała o 99% bonifikacie i wydana w międzyczasie decyzja o warunkach zabudowy, Pan Trzaskowski odpisał nam, że od naszej pierwszej petycji w sprawie działek przy ul. Grodziskiej NIE SIĘ NIE ZMIENIŁO. Nie widzi więc potrzeby, żeby odpowiadać na petycję podpisaną przez przeszło tysiąc mieszkańców Warszawy, dając jednoznacznie sygnał, że sporne działki zostaną zadysponowane zgodnie z decyzją jego poprzedniczki.

odpowiedź na petycje 2 Grodziska

Dla przypomnienia, w odpowiedzi na interpelację Radnych Pani Agaty Diduszo-Zyglewskiej i Pana Tomasza Sybilskiego (nr 1544), pani Prezydent Renata Kaznowska napisała, że po wydzieleniu z terenu działek przy ul. Grodziskiej, objętego decyzją z 2016 r. o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego dla inwestycji polegającej na budowie szkoły publicznej, działki 5.066 m2 pod budowę kościoła, z uwagi na projektowaną służebność przejścia i przejazdu - pozostały teren objęty ww. decyzją będzie ZA MAŁY DLA REALIZACJI SZKOŁY.

odpowiedz na interpelacje dot. Grodziskiej 16_01_2020_Sybilski_DiduszkoZyglewska

Pismo od Pana Trzaskowskiego otrzymaliśmy pod koniec stycznia br. – a więc przed wybuchem pandemii w Polsce. Stąd trudno nam uwierzyć, że przesłana odpowiedź jest wynikiem zwykłego pośpiechu i niefrasobliwości.

Dlatego, mając na uwadze potrzebę weryfikacji podejścia Pana Trzaskowskiego do polityki wspierania lokalnych społeczności w perspektywie mocno skurczonego budżetu, przesłaliśmy pismo z prośbą o ponowne pochylenie się nad tematem działek przy ul. Grodziskiej i udzielenie mieszkańcom wiążącej odpowiedzi na petycje, tj. czy działki pozostaną miejskie, czy decyzją jego / jego następcy – trafią do majątku kościelnego.

2020-05-25 pismo do Prezydenta R.Trzaskowskiego

Wycofaniem się z błędnej decyzji Miasta powinno być jasne oświadczenie Pana Prezydenta w tym temacie oraz niezwłoczne zainicjowanie procesu zmierzającego do zmiany uchwały Rady Miasta z 14 czerwca 2018r.  w sprawie wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty.

O otrzymanej odpowiedzi będziemy Was informować.

2 myśli na “Nic się nie zmieniło – działki na Grodziskiej dalej dla Kościoła

  1. Michał

    Tak samo jak potrzebna jest szkoła (która na szczęście właśnie się buduje), tak samo potrzebny jest Kościół. Nie rezygnujmy z wiary, tradycji i życia zgodnie z boskimi przykazaniami. Nie myślmy sobie, że Kościół to przeżytek, który zastąpimy basenem lub domem kultury, a my jesteśmy mądrzejsi niż nasi przodkowie.

    Odpowiedz
  2. TM

    Na Odolanach potrzebne są i szkoły, i kościoły. Miasto powinno planując zagospodarowanie przestrzenne wziąć wszystko pod uwagę.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.