Do 20 kwietnia 2018 trwają konsultacje społeczne do Programu ochrony środowiska przed hałasem dla m. st. Warszawy. Mapa akustyczna Warszawy oraz program ochrony przed hałasem tworzone są raz na 5 lat. Nowa mapa opublikowana została w 2017, a w tym roku wypada aktualizacja programu ochrony.
W ramach konsultacji Stowarzyszenie Mieszkańców Odolan zgłosi uwagi do programu ochrony przed hałasem dla obszaru Odolan. Zarówno z mapy jak i z własnych odczuć wiemy, że w tym temacie na Odolanach nie jest dobrze. Za hałas drogowy w dużej mierze odpowiada ruch pojazdów ciężkich obsługujących producentów betonu.
Nasze uwagi:
- nieuwzględnienie hałasu z ulic Gniewkowskiej i Grodziskiej na mapie akustycznej; te ulice przeciążone są przez pojazdy ciężkie, ich stan jest bardzo zły, a przez to hałas drogowy znacząco wpływa na osiedla mieszkaniowe,
- nieuwzględnienie hałasu przemysłowego pochodzącego z samych zakładów i przeładowni kruszyw; zgłoszenia o głośnych rozładunkach kruszywa, również w nocy, wielokrotnie zgłaszane były władzom dzielnicy oraz Straży Miejskiej,
- zwrócimy uwagę na konieczność relokacji zakładów jako tych generujących zarówno hałas drogowy jak i przemysłowy na Odolanach,
- wg programu wymiana nawierzchni na cichą w przypadku ul. Ordona zaplanowana jest na lata 2024 r. – 2028 r. (nawet za 10 lat), jeszcze gorzej jest w przypadku ul. Jana Kazimierza, program nie precyzuje terminu, mówi tylko o tym, że nastąpi to po 2028 roku, będziemy wnioskować o wymianę nawierzchni na cichą na obu ulicach w 2019 roku,
- wykonanie nasadzeń drzew i krzewów wzdłuż ulicy Wolskiej, Kasprzaka oraz Prymasa Tysiąclecia stanowiących naturalną barierę przed hałasem drogowym i tramwajowym oraz dodatkowo na ul. Jana Kazimierza, Grodziskiej, Gniewkowskiej, Studziennej Sowińskiego i Ordona oraz ulic odchodzących również jako działanie wpływające na subiektywne obniżenie odczucia hałasu,
- wykonanie nasadzeń krzewów rozpraszających hałas na skarpie wykopu kolejowego oraz na koronie samego wykopu w rejonie ul. Połczyńskiej.
Do 15 kwietnia 2018 czekamy na uwagi mieszkańców Odolan w temacie hałasu drogowego, tramwajowego i przemysłowego. Wpiszcie swoje uwagi w komentarzu poniżej. Posłużą nam one do opracowania stanowiska mieszkańców Odolan w temacie uciążliwości hałasu w naszej okolicy.
Aktualizacja 23.04.2018
Zebraliśmy uwagi i przekazaliśmy do Biura Ochrony Środowiska. Dziękujemy mieszkańcom Odolan za udział w naszych konsultacjach dotyczących hałasu.
Pismo dotyczące Programu ochrony środowiska przed hałasem m. st. Warszawy
Hałas ze złomowni Celsa Huta Ostrowiec / Złomhut, w szczególności w godzinach 6-8 i 18-22 (rozładunek, załadunek i segregacja złomu) oraz wzmożony w godzinach 6-8 ruch pojazdów ciężarowych przywożących i wywożących złom ze złomowni przez ul. Ordona. Lokalizacja złomowni: ul. Ordona 2a. Oddziaływanie na Jana Kazimierza.
Przychylam się do uwagi dotyczącej pracy złomowni Celsa Huta Ostrowiec. Złomownia emituje największy hałas w godzinach porannych od 6:00 rano i w godzinach wieczornych do 22:00 włącznie. Hałas roznosi się na całej II linii zabudowy Jana Kazimierza i od strony Ordona. Oprócz hałasu podczas segregacji złomu emitowane sa chmury szkodliwego pyłu unoszące się nad balkonami i docierające do naszych okien.
Odnośnie hałasu pochodzącego z ul. Grodziskiej w okresie zimowym zostały przeprowadzone badania przez WIOŚ w Warszawie. Normy w porze nocnej zostały przekroczone. Obecnie sprawę dalej proceduje RDOŚ. Jakby badania zostały wykonane w porze letniej przekroczenia mialyby pewnie miejsce w ciagu dnia z uwagi na większe zapotrzebowanie na beton i przeładowywanie kruszyw non stop.
Dziękujemy za informację. Kto zgłaszał sprawę WIOŚ na ul. Grodziskiej? Znane są postanowienia po tej kontroli?
Sprawa zgłoszona przez mieszkańcow bloķów położonych najbliżej. WIOŚ przeprowadzil badania nastepne kroki należą wg. nich do RDOŚ gdyż dzieje się to na zamkniętym terenie PKP. Wynki badań zostały pisemnie przekazane przez WIOŚ do mieszkańców i do RDOŚ.
Możemy prosić o przesłanie tych badań na adres stowarzyszenie@odolany.org
To będzie kolejny argument do naszego stanowiska do Programu ochrony środowiska przed hałasem.
Przychylam się do informacji dot. pracy złomowni Celsa Huta Ostrowiec / Złomhut. W godzinach porannych od 6:00 rano oraz w godzinach wieczornych do 22:00 włącznie trwają najbardziej hałaśliwe prace w złomowni. Hałas rozchodzi się wzdłuż II linii zabudowy Jana Kazimierza oraz Ordona. Dodatkowo oprócz hałasu podczas segregacji złomu, wyładunku i załadunku unoszą się olbrzymie chmury szkodliwego pyłu.
Opłakany stan ul. Grodziskiej powoduje ogromny hałas przy przejezdaniu ciężarówek ze żwirowni. Bywa, że ciężarówki zaczynaja tamtędy jeździć jeszcze przed 6 rano! Przyłączam się do złomu, ktory generuje nie mniejszy hałas od ok. 6 rano.
Promieniuje to na całą II linię zabudowy przy ul. Jana Kazimierza.
Chcę zwrócić uwagę na uciążliwość hałasu z przeładunków odbywających się w porze nocnej na terenie Centrali Farmaceutycznej Cefarm, zwłaszcza dla mieszkańców sąsiedniego JK12. Główne załadunki rozpoczynają się po godz. 23, a jeżeli ładowany jest TIR, opuszcza on teren firmy w nocy generując na JK dodatkowy hałas, bo przecież są wyłączeni przez urzędników z zakazu. Firma twierdzi, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem, podobnie jak WOŚ UD Wola, który rozkłada ręce, bo nawet nie mają metod na pomiar takiego hałasu, chociaż grzecznościowo spotkanie przeprowadzili i uchybień nie stwierdzili, więc Cefarm dalej działa tak, jakby nikt obok nie mieszkał.
Hałas przez cały dzień i często w nocy generowany przez bocznicę kolejową i rozładowywanie kruszywa nie tylko przy samej przeladowni ale dużo dalej na wschód. W ostatnim czasie wzdłuż torów wyrosło "pasmo górskie", wokół którego pracują koparki itp.
Bezwzględnie należy zaplanować ekrany dla projektowanej drogi technicznej. Ponadto, wzdłuż planowanej trasy NS, przewidzieć (zgodnie z uwagami do MPZP) ok. 20 metrowy pas zieleni średniej i wysokiej.
Szkoła przy Karlińskiego, - powinna mieć nasadzenia bardziej intensywne niż tylko drzewa obecnie rosnące.
W związku z wprowadzeniem na Hubalczyków, JK, Ordona, Sowińskiego transportu zbiorowego, należy uwzględnić intensywne ekrany zieleni wzdłuż ulic osiedlowych.
Minęło 3.5 roku i nic się w sprawie nie zmieniło....