Przeskocz do treści

GRODZISKA – KONIECZNIE PODPISZ PETYCJĘ

Po raz kolejny wracamy do tematu przekazania przez Prezydenta Rafała Trzaskowskiego najlepszej nieruchomości miejskiej na Odolanach na rzecz Archidiecezji Warszawskiej. W odpowiedzi na skierowane do nas prośby przygotowaliśmy petycję i bardzo prosimy wszystkich, którzy się z nią zgadzają - o podpis.

https://www.petycjeonline.com/petycja_przeciwko_oddawaniu_przez_miasto_za_darmo_dziaek_miejskich_przy_ulicy_grodziskiej_na_odolanach?utm_source=fb_share&fbclid=IwAR2Z-MA6PMe2u5Yh3JdMQpH0Vqrn96SSaED5dplt5PUmPImSWTtrQKpjUKo

Dlaczego uważamy, że działka przy ul. Grodziskiej nie powinna trafić do Archidiecezji? Przede wszystkim dlatego, że jest to największa działka miejska na Odolanach, na której mogłyby powstać potrzebne obiekty publiczne, np. kolejna niezbędna szkoła, ośrodek zdrowia, centrum sportowo-rekreacyjne, zielony skwer czy ośrodek kultury. Łącznie z działkami miejskim znajdującymi się po drugiej stronie ul. Grodziskiej i ul. Sowińskiego Miasto dysponuje w tym rejonie ok. 2 ha terenu, który mógłby spożytkować np. na takie centrum, jakie zostało otwarte kilka miesięcy temu w Markach. Dla porządku Marki – 32 tys. mieszkańców (a w ramach tego kompleksu budowana jest już czwarta szkoła w Markach), a Odolany to obecnie ok. 20 tys., docelowo 50-60 tys. mieszkańców.

http://www.marki.pl/aktualnosc-7680-dzien_otwarty_w_mcer

Ponadto zwracamy uwagę, że teren potrzebny pod Kościół dla 700-800 wiernych wynosi ok. 3.000 m2. Archidiecezji oddawana jest część działki o powierzchni ponad 5.000 m2. Wyodrębnienie z działki przy ul. Grodziskiej najlepszej części o powierzchni ok. 5.000 m2 powoduje, że na pozostałej części (ok. 8.500 m2) nie jest możliwe np. wybudowanie szkoły. Zatem w związku z budową Kościoła (na który potrzeba 3.000m2) Miasto traci możliwość zagospodarowania działki o powierzchni ponad 13,5 tys. m2. Nie zgadzamy się na takie marnotrawstwo. Żeby łatwiej zrozumieć, jak nieracjonalne jest oddawania fragmentu terenu przy ul. Grodziskiej, przygotowaliśmy mapę, na której kolorem żółtym zaznaczona jest działka przy ul. Grodziskiej, a pomarańczowym – wycinany z niej fragment. Na mapie widoczna jest też planowana w MPZP siatka ulic (pomarańczowe linie) oraz linie wysokiego napięcia (niebieskie linie).

https://www.google.com/maps/d/edit?mid=1wOgrUxZS09YfkT7EducI3jglIRbXXUQo&ll=52.220078785277124%2C20.93500575410485&z=18

W naszych działaniach, dotyczących działki przy ul. Grodziskiej, kładziemy akcent na racjonalne gospodarowanie gruntami miejskimi. Nie chcemy stawać po jakiejkolwiek stronie światopoglądowych sporów. Jeżeli na Odolanach potrzebny jest Kościół, to zdecydowanie rozsądniej i łatwiej jest wskazać działkę o powierzchni ok. 3.000 m2 pod ten cel niż wycinać najlepszy teren z największej działki. Na Odolanach i w bezpośrednim sąsiedztwie Odolan jest kilka terenów o takim obszarze, które mogłyby zostać przeznaczone pod Kościół. Nie chodzi tutaj o działkę przy ul. Ordona, która po pierwsze jest większa niż 3.000 m2, po drugie znalazła już inne przeznaczenie  publiczne, a po trzecie znajduje się tuż obok Kościoła pw. Św. Wawrzyńca.

Obserwujemy procesy zachodzące w Warszawie i mamy pełną świadomość, że żadna inna działka nie zostanie przez Miasto nabyta na Odolanach przez najbliższe kilkadziesiąt lat. Nabycie przez Miasto działek pod cele publiczne wymaga w pierwszej kolejności uchwalenia MPZP (z czym Miasto nie radzi sobie od 20 lat i nie widać żadnego światełka w tunelu), po drugie MPZP musiałby być niekorzystny dla deweloperów i właścicieli terenów, co wydaje się już „mission impossible”, a po trzecie Miasto musiałoby na wykup znaleźć spore pieniądze i przeprowadzić proces wywłaszczeniowy. Jeżeli uwzględnimy powyższe, to zdajemy sobie sprawę, że działka na ul. Grodziskiej, to ostatnia szansa na to, żeby Odolany nie zostały na trwałe infrastrukturalną pustynią bez niezbędnych obiektów publicznych.

Zabiegając o racjonalne przeznaczenie działki przy ul. Grodziskiej walczymy tak naprawdę o to, żeby Odolany były normalną częścią miasta, a nie - szczelnie zabetonowanym blokami mieszkalnymi - eksperymentem deweloperów i urzędników.

Jeżeli jesteś przeciwko oddaniu działki przy ul. Grodziskiej - podpisz petycję. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.