Przeskocz do treści

Główna ulica Odolan do przebudowy. Drogowcy mają zgodę, ale nie mają jeszcze pieniędzy

Czy ulica Jana Kazimierza na Odolanach zostanie przebudowana? Jak ma wyglądać? Jak długo jeszcze możemy na nią poczekać? Pytania się mnożą, a mieszkańcy są coraz bardziej niecierpliwieni, ponieważ inwestycja obiecywana jest od lat, a konsultacje były przeprowadzone 3 lata temu.

Ulica Jana Kazimierza to najważniejsza arteria Odolan, rozrastającego się zespołu nowych osiedli na Woli, gdzie docelowo ma zamieszkać 15-20 tysięcy ludzi. Ulica została, prowizorycznie wyremontowana w 2018 r., po tym jak nawierzchnia drogi została zniszczona przez dziesiątki ciężarówek, które obsługują liczne budowy, ale wciąż pozostawia wiele do życzenia - brakuje przy niej chodników, ścieżki rowerowej, latarni... Ponadto np. na skrzyżowaniu ul. Jana Kazimierza z ul. Sowińskiego jest niebezpiecznie na przejściach dla pieszych. Kompleksowa przebudowa była zapowiadana już w 2019 roku, ale wciąż brakowało środków na ten cel. Ponadto przedłużyły się prace nad projektowaniem i uzyskaniem potrzebnych do remontu zgód.

Konsultacje społeczne

W 2019 r. ZDM zorganizował konsultacje na temat koncepcji przebudowy ulicy, przygotowanej przez firmy Urban Media i REM Projekt. Wpłynęło około 200 uwag od mieszkańców. Po "konsultacjach" zapadła decyzja, że na Jana Kazimierza powstanie droga rowerowa a przystanki autobusowe nie będą wyposażone w zatoki. Jezdnie i chodniki mają być oświetlone nowymi latarniami, a przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe dodatkowo doświetlone. Zaplanowano także nasadzenia drzew i krzewów.

Co się jednak zmieni na ul. Jana Kazimierza?

Ulica Jana Kazimierza ma być przebudowana w całości. Ma mieć po jednym pasie w każdą stronę, zbudowane zostaną zatoki parkingowe i zabezpieczone azylami przejścia dla pieszych. Wzdłuż całej długości ul. Jana Kazimierza ma powstać droga rowerowa. Projekt przewiduje zachowanie większości istniejących drzew, przesadzenie kilku z nich oraz nasadzenia szpalerowe nowych drzew. Oprócz remontu podziurawionej jezdni zaplanowano budowę ścieżek rowerowych, chodników i azylów dla pieszych. Szacowany koszt inwestycji to 35 milionów złotych.

Kiedy zostanie przebudowana ul. Jana Kazimierza?

I tu dochodzimy do sedna. Każdy zastanawia zapewne się, kiedy w końcu najważniejsza inwestycja na Odolanach zostanie rozpoczęta… o zakończeniu nawet nie wspominając. A więc, 8 września zostało wydane pozwolenie na przebudowę ul. Jana Kazimierza, tzw. ZRID a Zarząd Dróg Miejskich odbiera właśnie dokumentację projektową od projektanta. Niestety nie ma jeszcze pieniędzy na tę inwestycję. ZDM będzie o nie wnioskował na listopadowej sesji Rady Warszawy. Cóż nam więc pozostaje, trzymać kciuki za pozyskanie finansowania i naciskać wolskich radnych by te środki się znalazły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.