Przeskocz do treści

Zainstalowaliśmy czujnik SMOGu

Smog nad WarszawąSłowo SMOG pochodzi z połączenia dwóch angielskich słów „smoke” (dym) i „fog” (mgła). To poważne zagrożenie cywilizacyjne, którego często nie jesteśmy świadomi. Według Światowej Organizacji Zdrowia z powodu zanieczyszczeń powietrza na świecie umiera 7 milionów osób rocznie. Pył zawieszony przyczynia się rocznie do 470 tys. zgonów w Unii Europejskiej, z czego około 10 procent (48 tys.) przypada na Polskę. Średniorocznie dochodzi do ok. 2.700 przedwczesnych zgonów mieszkańców Warszawy z powodu narażenia na pył zawieszony PM2,5.” (Dr hab. inż. Artur Badyda, Politechnika Warszawska, “Transport publiczny” 15.01.17).

Europa Zachodnia nauczyła się walczyć ze smogiem po bolesnych doświadczeniach XX w. Przykładowo tzw. wielki smog londyński, który utrzymywał się od 5 do 9 grudnia 1952r. pochłonął ok. 12 tyś ofiar śmiertelnych.

Żeby zwiększyć świadomość społeczną tego zagrożenia zamontowaliśmy czujnik smogu na budynku przy ul. Jana Kazimierza 57/57A. Czujnik wisi na poręczy balkonu nad klatką A Espresso I (nad napisem KWIATY). Czujnik świeci, co bardzo dobrze jest widoczne z ulicy. Kolor świecenia oznacza jakość powietrza.

Kolor niebieski - bardzo dobra. Zanieczyszczenia powietrza nie stanowią zagrożenia. Warunki idealne na aktywności na zewnątrz.

Kolor zielony – dobra. Zanieczyszczenia powietrza stanowią minimalne zagrożenie dla osób narażonych na ryzyko. Warunki bardzo dobre na aktywności na zewnątrz.

Kolor żółty – umiarkowana. Jakość powietrza jest akceptowalna. Zanieczyszczenia powietrza mogą stanowić zagrożenie dla osób narażonych na ryzyko. Warunki dobre na aktywności na zewnątrz.

Kolor Pomarańczowy – dostateczna. Jakość powietrza jest średnia. Zanieczyszczenia powietrza stanowią zagrożenie dla osób narażonych na ryzyko. Pozostałe osoby powinny ograniczyć spędzanie czasu na zewnątrz, zwłaszcza gdy doświadczą takich symptomów jak kaszel lub podrażnione gardło.

Kolor Czerwony – zła. Osoby narażone na ryzyko powinny unikać wyjść na zewnątrz. Pozostali powinni je ograniczyć. Nie zalecane są aktywności na zewnątrz.

Kolor Bordowy - bardzo zła. Jakość powietrza jest niebezpiecznie zła. Osoby narażone na ryzyko powinny bezwzględnie unikać wyjść na zewnątrz. Pozostali powinni ograniczyć wyjścia do minimum. Wszelkie aktywności na zewnątrz są odradzane.

Dane czujnika są dostępne na naszej stronie oraz tutaj http://looko2.com/tracker.php?search=2C3AE834DF00 oczywiście pod nazwą „Stowarzyszenie Odolany”. Można tam zapoznać się z dokładnymi pomiarami czujnika PM1, PM2,5 PM10 aktualizowanymi co 5 minut (w tym z archiwalnymi).

Czujnik działa w oparciu o uproszczoną metodę pomiaru. Producent podaje, że w czasie mgły może podawać nieznacznie inny pomiar od rzeczywistego. Jest to jednak dość precyzyjne narzędzie do pomiaru zanieczyszczeń powietrza przez co zwiększa świadomość dotyczącą jakości powietrza, którym oddychamy.